Znajdziecie tu pomiary z czujników pyłu, temperatury i wilgotności zamontowanych na naszym osiedlu. Pomiary wykonywane są co dwie i pół minuty i przesyłane do międzynarodowego systemu otwartych (open-source) czujników powietrza LuftDaten.info. Dziękuję HackerSpace Warszawa za pomoc w konfiguracji 😉






Uwaga: na wykresach oś czasu w UTC!
Informacje uzupełniające – polski indeks jakości powietrza i skutki:


Wartość indeksu prezentowana na tej stronie jest oparta o polskie normy. Dane procentowe obliczone są względem rocznych norm max. śr. poziomu pyłów, tj. PM10: 50μg/m³ oraz PM2.5: 25μg/m³.
O różnych skalach i indeksach zanieczyszczenia powietrza oraz różnicach pomiędzy urządzeniami można przeczytać na stronach poniżej:
- https://smoglab.pl/skale-jakosci-powietrza-europejska-czerwien-kontra-polska-zielen-racje/
- https://smoglab.pl/jakosc-powietrza-w-polsce-na-tle-unii-europejskiej/
- http://www.jaworznobezsmogu.pl/aktualnosci/pomiary
Notatka techniczna: sporo osób pyta o użyty sprzęt. Otóż jest to nic innego jak zestaw pomiarowy sugerowany przez projekt Luftdaten.info, w postaci:
- NodeMCU ESP8266 – mikrokontroler z Wifi
- SDS011 – czujnik pyłu
- DHT22 – czujnik temperatury i wilgotności
- Podobnie jak na stronie – akcesoria hydrauliczne jako obudowa
Całość jest łatwa w montażu i każdy może zrealizować podobny eksperyment.
Notatka prawna: mój sensor jest sensorem amatorskim i jego wskazania mogą odbiegać od czujników utrzymywanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Sensor ma charakter edukacyjny i nie może być podstawą do profesjonalnej oceny stanu powietrza.