Reportaż z ul. Jędrusik

Reportaż z ulicy

Aby przybliżyć problemy z jakimi się borykamy oraz argumenty za zmianą postanowiłem stworzyć krótki reportaż fotograficzny z ulicy. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć prezentujących obecną sytuację z krótkim komentarzem i motywacją dla inicjatywy zmian.

Przy ulicy znajdują się ogromne połacie nieuzasadnionych płyt betonowych. Płyty w gorące dni nagrzewają się – co jest nie do zniesienia zwłaszcza w czasie fali tegorocznych upałów. W innym artykule opisałem zjawisko „miejskiej wyspy ciepła” wraz z pomiarami z kamery termowizyjnej.

Powierzchnia jest mało estetyczna i bezużyteczna. Nie służy to nikomu i niczemu.

Powierzchnie niekiedy zastawiane są nielegalnie zaparkowanymi pojazdami, pomimo obowiazującego całkowitego zakazu i postoju poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi.

Niestety, pojazdy zostawiają po sobie plamy oleju, a ich ciężar łamie płyty chodnikowe. Ta powierzchnia została utwardzona jak chodnik – więc nie wytrzymuje nacisku pojazdów.

Stworzenie w tych miejscach dodatkowych miejsc parkingowych jest niemożliwe ze względu na przepisy dot. maks. ilości miejsc w tej odległości od budynku. Przepisy są jednoznaczne.

Potrzebę dodatkowych miejsc parkingowych można również kwestionować ze względu na istniejący po przeciwnej stronie ulicy, ogólnodostępny parking podziemny – który stoi całkowicie pusty (sic!).

Być może wprowadzenie dodatkowych oznaczeń pomogłoby kierowcom odnaleźć drogę? Operator parkingu mógłby to przemyśleć …

Te powierzchnie betonu są absurdalne i wywołują w mieszkańcach skrajne emocje. Podczas spotkania „Wspólnoty Mieszkaniowej K. Jędrusik 5, 7, 9” wiosną 2018 roku – wiele osób wypowiadało się bardzo negatywnie o tym „rozwiązaniu urbanistycznym”.

Zdecydowana większość głosów postulowała wprowadzenie w tych miejscach zieleni. Postulat zwiększenia ilości drzew przy ulicy oraz wprowadzenia zieleni zamiast betonowych płyt miał wpływ na wybór składu Rady Osiedla.

Dzięki temu spotkaniu powstała w mojej głowie idea Zielona Ulica Jędrusik.

Betnowe płyty w otoczeniu bliskopołożonych bloków powodują jeszcze jedno zjawisko – kumulowanie hałasu. Przejazd głośniejszego samochodu lub motocykla roznosi się echem jak w kanionie. Istnieją badania naukowe potwierdzające, iż zieleń może w znacznym stopniu redukować i pochłaniać hałas. Oczywiście nie powinniśmy spodziewać się cudów – ale z drzewami byłoby nie co ciszej …

Wspomniałem o temperaturze i hałasie – ale co z życiem na ulicy? Obecnie nie ma tutaj życia. Pomimo bezpośredniego sąsiedztwa pl. Niemena z fontanną – miejsca stanowiącego serce osiedla i tętniącego życiem, na ul. Kaliny Jędrusik ludzi nie ma.

Brak cienia, nielegalnie porzucone samochody, brak ławek i przytulnej zieleni powoduje, że ulica traci charakter osiedlowy, a staje się jedynie traktem komunikacyjnym. Brak zieleni powoduje również całkowity brak ptaków. Śpiew ptaków nie występuje …

O założeniach projektu Zielona Ulica Jędrusik można przeczytać tutaj. Idea jest prosta – nadać ulicy charakter, stworzyć przyjemne miejsce dla ludzi.

Będę wdzięczny za wszelkie głosy poparcia, propagowanie idei oraz pomoc w realizacji projektu.

Dziekuję!