Miejska wyspa ciepła, cz. 2 – ul. Jędrusik i inne

Miejska wyspa ciepła (część 2.)

Pogoda była bardzo sprzyjająca i miałem chwilę czasu, aby pozwiedzać. Inicjatywa Zieleń Zamiast Betonu zaprosiła mnie do zrobienia pomiarów termicznych na ul. Bałuckiego na Mokotowie oraz zestawienia rezultatów z sąsiadującymi uliczkami z drzewami. Dziś nie było wyjątkowego upału – zaledwie 28 stopni… Wydawałoby się, że różnice nie będą duże. Niestety – są dosyć spore. Zobaczcie sami!

Pogoda odnotowana 2 września 2018 przez serwis AccuWeather.

 

ul. Bałuckiego

Niestety ulica ta zupełnie pozbawiona jest drzew. Pomimo, że jest wąska i kamienice rzucają obfity cień – nawet to jej nie ratuje przed byciem małym piekarnikiem w czasie cieplejszych dni. Beton się nagrzewa i powoli, bezlitośnie oddaje ciepło.

ul. Odolańska

Tuż za rogiem – dosłownie kilka metrów obok, ulica podobna, węższy asfalt i ruch, jednokierunkowy – stąd miejsce na pasy zieleni. Różnica w temperaturach bardzo znacząca. Na ul. Bałuckiego na chodniku mamy temp. rzędu 30-kilku stopni, tutaj 5 stopni mniej.

ul. Wiktorska

Obok, na rogu z ul. Bałuckiego sąsiaduje ulica Wiktorska. W swojej charakterystyce wydawałoby się pomiędzy ul. Odolańską, a ul. Bałuckiego. Niby wąsko, dużo betonu, ale jednak miejsce na drzewa się znalazło na krótkim odcinku. Różnicę widać od razu – też jest chłodniej.

… a tymczasem na ul. Jędrusik

Korzystając z okazji, że miałem sprzęt postanowiłem rzucić parę szerszych kadrów. Zwróćcie uwagę na różnicę temp. pomiędzy trawą, a płytami betonowymi chodnika. Warto również zauważyć różnicę pomiędzy temp. w cieniu naszego jedynego drzewa i obok na betonie.

 

Jak zwykle zachęcam do przeczytania powiązanych artykułów: