Jakie rośliny na ul. Jędrusik

Dobór roślin do projektu Zielona Ulica Jędrusik jest trudnym zadaniem. Dlatego, zasięgnąłem opinii profesjonalisty z ZielonyŻoliborz, który bardzo skrupulatnie przeanalizował nasz przypadek i zasugerował mi listę gatunków, które sprawdzą się w tak trudnych warunkach, jak nasza mała betonowa pustynia. Wzięliśmy również pod uwagę otoczenie i architekturę, dodatkowo uzyskałem parę cennych wskazówek nt. samego procesu zamówień, sadzenia, gwarancji i dbania o nasadzenia. Oczywiście może się pojawić coś jeszcze, co będzie dopasowane do siedliska i uwarunkowań lokalnych. W przypadku zmian, zaaktualizuję ten wpis. Staraliśmy się stworzyć dobrą i solidną bazę do projektu.

Oto krótka lista i opis roślin, które mogą pojawić się na naszej ulicy:

Klon pospolity globosum (Acer platanoides Globosum)

Inna używana nazwa: Klon zwyczajny ‚Globosum’. Jest to drzewo którego nie trzeba reklamować. Są to drzewa relatywnie niskie (do 5m wysokości), które swoją geometrycznością świetnie współgrają z nowoczesną architekturą naszego osiedla. Dodatkową zaletą jest możliwość kształtowania korony wedle potrzeby – na bardziej okrągłą – lub bardziej rozłożystą.

Drzewa te nie wpłyną negatywnie na naświetlenie w mieszkaniach na niskich kondygnacjach, ale zapewnią niezbędny w upalne dni cień na poziomie ulicy. Spektakularny kolor liści klonu na jesieni – od barwy jasno złotego do czerwonego – będzie dodatkowo upiększać nasze osiedle.

Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis)

Irga to krzew ozdobny przeznaczony do małych ogrodów, bardzo łatwy w uprawie – de facto rośnie sam. Nie wymaga dobrej gleby, nie wymaga naworzenia, jest odporny na dłuższe okresy bez opadów. Ma dekoracyjne liście, kwiaty i owoce. Niektóre odmiany mają liście przebarwiające się zimą, inne są zimozielone. Irga jest świetną rośliną okrywową. Istnieją dwie popularne odmiany: lśniąca i pozioma.

Porzeczka biała (Ribes rubrum) ‚Zitavia’

Tę roślinę zna każdy – niewielkie, bardzo zielone rozłożyste krzaczki. Łatwa w uprawie i bardzo przyjemna przez większość lata ze względu na kolorowe owoce. Nie wymaga naworzenia, odporna na suszę. Porzeczka zainteresuje drobne ptaki – szpaki i sikorki. Wybór padł na odmianę białą ze względu na dużą odporność oraz odróżnienie od niejadalnych owoców Irgi (czerwone) i Lingustru (czarne).

Ligustr (Ligustrum vulgare)

Gatunek z rodziny oliwkowatych, wyjątkowo elastyczny – można z niego Tworzyć różne formacje, ale najpopularniejszym zastosowaniem jest żywopłot. Świetnie znosi strzyżenie, dewastację, odporny na susze i dodatkowo posadzony blisko ulicy zmniejsza wpływ pylenia pojazdów.

Sadzenie i przygotowania

Ale jak to wszystko posadzić aby się udało? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdjęcie płyt chodnikowych i wymiana ziemi. Spodziewam się, że deweloper podczas budowy raczej nie zostawił nam pod chodnikiem ziemi ogrodniczej – bardziej pradopodobny jest piach, cement i gruz. W takiej glebie nic nie urośnie. Jednym z elementów realizacji projektu jest rekultywacja gleby w miejscach nasadzień oraz nawiezienie świeżej ziemi urodzajnej zmieszanej z kompostową w proporcji 2:1. Wymiany gleby trzeba będzie dokonać na głebokości 50-60cm.

Kolejna kwestia to samo sadzienie, aby drzewa rosły zdrowo i długo cieszyły nasze oczy zielenią. Tutaj ponownie musiałem zasięgnąć rady profesjonalistów. Proponują oni, aby drzewa posadzić do gruntu. Dobrze jest obsadzić niską roślinnością także misy z drzewami. Pozwoli to lepiej ją nawadniać oraz zapobiec schnięciu w upalne dni. Oczywiście sadzenie w warunkach miejskich objęte jest pewnym reżimem technologicznym. Zakładam, że jeśli dojdzie do realizacji w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019 czy w inny sposób – będą to robić profesjonaliści znający się na rzeczy.

Dzielnica gospodarzy, wspólnota mieszkaniowa pomaga

W przypadku nasadzień i zamówień – po wyborze wykonawcy przez dzielnicę, w ramach obowiązków musi on objąć drzewo gwarancją. W tym okresie wykonawca musi zrobić wszystko, aby drzewo dobrze rosło – jeśli drzewo uschnie, zostanie wymienione. Typowo taki okres obejmuje 1-3 lata. Potem rolą i obowiązkiem dzielnicy jest zadbać o drzewo. Oczywiście dzielnica w pełnym zakresie dba o drzewa, ale czasem warto temu dopomóc, jeśli chcemy mieć piękną ulicę.

Po tym jak drzewom skończy się gwarancja – wspólnota mogłaby przez pewien czas pomóc gospodarzowi (tj. dzielnicy) i zapewnić dodatkowe podlewanie. Warto zawrzeć porozumienie, aby zaopatrywać drzewa w dodatkową wodę, np. w trudnych okresach pogodowych takich jak ostatnie susze. Niestety – do póki młode rośliny odpowiednio się nie ukorzenią – musimy im pomóc. Jest to zadanie dla sąsiadującej Wspólnoty Mieszkaniowej „Kaliny Jędrusik 5, 7, 9”. Dodatkowe koszty będą marginalne, dlatego warto to zrobić, aby mieszkać przy pięknej prestiżowej ulicy. Zieleń wpływa bezpośrednio na zdrowie mieszkańców jak i na wartość mieszkań – warto o tym pomyśleć, kiedy w grę wchodzi zaledwie kilka-kilkanaście groszy miesięcznie (na m2 nieruchomości).

One thought on “Jakie rośliny na ul. Jędrusik

Comments are closed.