ul. Jędrusik i miejska wyspa ciepła

Miasto kumuluje ciepło, w mieście jest goręcej niż na przedmieściach – to są popularne opinie. Ale jakie są fakty?

Zacznijmy od kwestii, które niedawno dotknęły nas wszystkich – fala upałów przechodząca przez Europę, w tym Polskę dała się odczuć każdemu. O jakich temperaturach mówimy?

Np. dziś (kiedy piszę ten post) według serwisu accuweather.com mamy:

Jakie zjawiska mają miejsce w taką pogodę? Niedawno moi koledzy popełnili bardzo ciekawy zestaw artykułów nt. temperatur i ich wpływu na życie ludzi:

Wyspy ciepła: 30 stopni w cieniu, 44 na betonie, 53 w zamkniętym aucie

Artykuł powyżej prezentuje pomiary dokonane w kilku lokalizacjach w upalny dzień. Ciekawe jest zwrócenie uwagi na plac zabaw otoczony betonem vs. plac zabaw w zieleni.

Równolegle z ich pomiarami postanowiłem wykonać również swoje. Pomiary zostały wykonane w dniu 2 sierpnia 2018 roku przy pomocy certyfikowanej cyfrowej kamery termowizyjnej firmy Flir. Spójrzmy najpierw jaka temperatura panowała tego dnia w Warszawie:

Zobaczmy jak tego dnia wyglądała ulica Kaliny Jędrusik:

Bloki mają temperaturę ok. 29.9 st. C. Płyty chodnikowe ok. 33.9-36.0 st. Asfalt ulicy 38.9 st. Średnia pomiaru na obrazie 34 st., przy czym punkt maksymalnej temperatury to 47.3 st. (jest to maska samochodu po prawej na pierwszym planie). Min. temp. na zdjęciu to 22.0 st (prawdopodobnie jest to zieleń po lewej stronie zdjęcia, zieleń jest podlewana zraszaczami).

Tutaj mamy zdjęcie w naturalnych barwach z tego samego ujęcia.

Dla porównania wykonałem podobne pomiary tego samego dnia – dla odmiany – w zielonej okolicy:

Zdjęcie przedstawia działkę rekreacyjną. Pierwsze co rzuca się w oczy to zupełnie odmienny zakres temperatur: śr. 27.0 st, maks. 34.7 st. i min. 24.5 st. Najwyższa temperatura to metalowy dach drewnianego domku letniskowego.

Podobnie jak powyżej zdjęcie w tej samej perspektywie tylko w naturalnych barwach.

Wnioski łatwo wyciągnąć samemu – różnica w temperaturach średnich na zdjęciach sięga 7 stopni. Pamiętajmy, że jest to średnia liczona z całego kadru obrazu. Średnia z samego betonu i asfaltu byłaby znacznie wyższa, a temp. samej zieleni w cieniu jeszcze niższa.

Kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę to temp. odczuwalna – beton działa jak gigantyczny radiator kumulujący ciepło i oddający je w nocy bardzo powoli. Skutek jest taki, że temp. w nocy również jest wyższa niż mogłaby być. W przypadku terenów zielonych ten efekt jest znacznie mniejszy.

Wysokie temperatury mają ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Pozwolę się tutaj ponownie odnieść do artykułu z zewnątrz:

Fale upałów są śmiertelnie niebezpieczne. Polska adaptuje się do nich wycinając drzewa i lejąc beton

Poznajecie?

Tak wygląda ul. Kaliny Jędrusik w Warszawie 😉

Pytanie, które powinien sobie zadać każdy czytalnik tego artykułu i mieszkanieć ul. Kaliny Jędrusik to – czy chcę żyć na „miejskiej wyspie ciepła”? Czy nie lepiej mieć chłodniej w upalne dni?

Projekt Zielona Ulica Jędrusik ma na celu zazielenienie naszej ulicy – aby była przyjemna cały rok, a zwłaszcza latem.